SUZUKI Vitara 3 Doors 1.6L 16V 5MT AWD (97 HP)
1989–1998
95
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
24.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.7mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |