SUZUKI Vitara 3 Doors 2.0L 16V 5MT AWD (132 HP)
1989–1998
130
bhp
Power
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 166Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |