SUZUKI Vitara Cabrio 1.6L 5MT AWD (80 HP)
1989–1998
79
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 144km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |