SUZUKI Vitara (Vietnam) 1.6L 5MT AWD (97 HP)
1991–1994
95
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4028mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1242kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |