SUZUKI Vitara (Vietnam) 1.9L Turbo D 5MT AWD (75 HP)
1991–1994
74
bhp
Power
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4028mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1317kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |