SUZUKI Vitara (Vietnam) 2.0L V6 5MT AWD (136 HP)
1991–1994
134
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4028mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |