SUZUKI Vitara 1.0L Boosterjet 5MT (112 HP)
2018–
111
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |