SUZUKI Vitara 1.4L Boosterjet 6AT (140 HP)
2018–
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1373cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |