SUZUKI Vitara 1.4L Boosterjet 6MT AWD (129 HP)
2018–
127
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1373cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 127bhp |
| Power | 94.9kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |