SUZUKI Vitara 1.6L 2WD 6AT (120 HP)
2014–2018
118
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |