SUZUKI Wagon R 1.0L 5MT (53 HP)
2000–2003
52
bhp
Power
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 993cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 52bhp |
| Power | 39kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 132km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |