SUZUKI Wagon R 1.0L 5MT (65 HP)
1997–2000
64
bhp
Power
16.7
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 81Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.7s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3399mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |