SUZUKI Wagon R 1.3L 16V 5MT FWD (94 HP)
2003–2007
93
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1328cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 29L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |