SUZUKI X-90 1.6L 5MT AWD (97 HP)
1996–1997
95
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Sr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |