SUZUKI XL7 3.6 V6 FWD 5AT (252 HP)
2007–2009
248
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1762kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |