TATA MOTORS Altroz 1.2L 6MT FWD (102 HP)
2019–
101
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2502mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |