TATA MOTORS Aria 2.2 Dicor 4x2 5MT (140 HP)
2010–
138
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2850mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |