TATA MOTORS Indica 1.4L 5MT FWD (67 HP)
1998–2007
66
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |