TATA MOTORS Indica 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1998–2007
74
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/95/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |