TATA MOTORS Indica 1.4L TD 5MT FWD (63 HP)
1998–2007
62
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 37L |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |