TATA MOTORS Indigo SW 1.4L 5MT FWD (88 HP)
2004–
87
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 1359L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |