TATA MOTORS Indigo 1.4L 5MT FWD (60 HP)
2002–2009
59
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |