TATA MOTORS Nano 0.6l 4MT (38 HP)
2008–
38
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
65
mph
Top Speed
55.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 624cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 52Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 55.5mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3099mm |
| Width | 1483mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2230mm |
| Kerb Weight | 600kg |
| Boot Capacity | 79L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/70 R12 |
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |