TATA MOTORS Safari Storme 2.2L VariCOR 5MT AWD (140 HP)
2012–
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1923mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |