TATA MOTORS Safari 1.9L TDI 5MT RWD (87 HP)
2005–2010
86
bhp
Power
26
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1948cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 26s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |