TATA MOTORS Safari 2.1L 5MT RWD (126 HP)
2005–2010
125
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2092cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |