TATA MOTORS Safari 3.0L CRD 5MT RWD (116 HP)
2005–2010
114
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 2100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |