TATA MOTORS Sumo 3.0 CR4 5MT (85 HP)
2008–
83
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 2426mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 75 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |