TATA MOTORS Tata Indigo CS 1.4L TDI 5MT (70 HP)
2008–
68
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |