TATA MOTORS Tata Nexon 1.5L Turbo 6MT FWD (110 HP)
108
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2497mm |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60, R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |