TATA MOTORS Telcoline Double Cab 1.9L TDI 5MT (92 HP)
1988–
91
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1948cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |