TESLA Cybertruck Single Motor RWD
2021–
6.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 5682mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 3635mm |
| Boot Capacity | 1591L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |