TESLA Model S 60 RWD (380 HP)
2012–2016
380
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2108kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |