TESLA Model S 70D AWD (328 HP)
2016–
328
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.6kW |
| Torque | 525Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 858L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |