TESLA Model S 85 RWD (380 HP)
2012–2016
380
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2108kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | 355 Mm X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 365 Mm X 28 Mm Ventilated Discs |