TESLA Model S P100D AWD (613 HP)
2016–
605
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 605bhp |
| Power | 450.9kW |
| Torque | 1074Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 858L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |