TESLA Model S P90D AWD (762 HP)
2012–2016
752
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 752bhp |
| Power | 560.5kW |
| Torque | 967Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2239kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | 355 Mm X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 365 Mm X 28 Mm Ventilated Discs |