TESLA Model Y Y Standard Range 60 KWh (204 HP)
2019–
201
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 350Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |