TESLA Roadster 568 KW AWD (772 HP)
2018–
761
bhp
Power
2.1
s
0–100 km/h
249
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 761bhp |
| Power | 567.8kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.1s |
| Top Speed | 401km/h |
| Top Speed | 249mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1199mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |