TESLA Roadster SPORT AC induction (288 HP)
2009–2012
284
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 284bhp |
| Power | 211.8kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3947mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1125mm |
| Wheelbase | 2352mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55 R16 || 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |