TESLA Tesla Model X Plaid Dual Motor AWD 100 kWh (1020 HP)
2022–
2.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 5057mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 2445kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 // 275/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |