TOYOTA 4Runner 2.4L TD 5MT AWD (90 HP)
1990–1995
89
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2446cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |