TOYOTA 4Runner 3.0L D 4WD 5AT (130 HP)
2003–2009
129
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 7 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 287Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Boot Capacity | 1195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |