TOYOTA 4Runner 3.0L V6 5MT AWD (145 HP)
1990–1995
143
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
16.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.1mpg |
| Combined | 14.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1767kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |