TOYOTA 4Runner 4.0L V6 4WD 4AT (245 HP)
2003–2009
245
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 182.7kW |
| Torque | 384Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1941kg |
| Boot Capacity | 1195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |