TOYOTA 4Runner 4.0L V6 4x2 5AT (274 HP)
2009–2013
270
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 377Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4823mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1996kg |
| Boot Capacity | 1209L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |