TOYOTA 4Runner 4.7L V8 4WD 5AT (235 HP)
2003–2009
235
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4667cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175.2kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 1195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |