TOYOTA Agya 1.0L 5MT (65 HP)
2012–
64
bhp
Power
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2451mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |