TOYOTA Alphard 2.4L 4AT FWD (160 HP)
2002–2007
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1910kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |