TOYOTA Aqua 1.5L FHEV eCVT (116 HP)
2021–
90
bhp
Power
86.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 66.9kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 86.2mpg |
| Urban | 2.7L/100km |
| Extra-Urban | 2.5L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2601mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |